`
Strona główna » Artykuły » Jeseniki - Jesioniki
Producenci
Polecamy
Promocje

Jeseniki - Jesioniki

Data dodania: 08-12-2021
Jeseniki - Jesioniki 
Jest drugą co do wysokości grupą górską w Sudetach i w Republice Czeskiej, a jednocześnie najwyższą i najrozleglejszą grupą górską w Sudetach Wschodnich i na Morawach. Jego grzbietem przebiega granica europejskiego działu wód (zlewisk Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego). Prawie cały masyw Wysokiego Jesionika pokrywają gęste lasy świerkowe z domieszką buka i jodły. Zagospodarowanie turystyczne jest bardzo bogate - obok licznych schronisk jest tu baza noclegowa w postaci hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych i pól biwakowych, zaś dla rekreacji liczne wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe, gęsta sieć szlaków pieszych, rowerowych
i narciarskich.
Potężny masyw Wysokiego Jesionika rozciąga się pomiędzy Masywem Śnieżnika i Górami Złotymi od północy, Zlatohorską vrchoviną na północny wschód, Pogórzem na zachodzie i południowym wschodzie. Główny grzbiet Wysokiego Jesionika to typowy grzbiet górski, łukowato wygięty, od którego rozchodzą się liczne boczne, długie ramiona. W połowie przecięty jest przez przełęcz Červenohorské sedlo (1013 m). W północno-zachodniej części leży masyw Keprníka (1423 m), od którego wybiega kilka bocznych grzbietów. Pomiędzy Červenohorskim sedlem a Skřítkiem ciągnie się główny grzbiet z najwyższymi szczytami: Pradziad (1491 m) i Vysoká hole (1465 m). Od Pradziada odchodzi najdłuższy boczny grzbiet z najwyższymi szczytami Jelení loučky (1205 m) i Orlík (1204 m). Wysoki Jesionik zbudowany jest ze starych skał przeobrażonych (granity, gnejsy i łupki łyszczykowe, amfibolity) oraz wapieni, w których występują zjawiska krasowe (jaskinie). Jego grzbiety z wystającymi kopu-lastymi szczytami są łagodne, natomiast zbocza, porozcinane głębokimi do kilkuset metrów dolinami potoków, są bardzo strome. W wyższych partiach występują piękne kotły i doliny polodowcowe. Są to Velký i Malý kotel oraz Česnekový, Dědův i Medvědí důl, a także uważany za jeden z najpiękniejszych: Divoký důl. Znaczne wysokości i górski klimat sprawiają, że Wysoki Jesionik jest doskonałym regionem turystyczno-wypoczynkowym w lecie i w zimie.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Artykuły
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu